Historie vzniku hudební společnosti, náplň činnosti
a její dosud realizované aktivity
Založení Hudební společnosti P.Cassiána Hanela vychází z dlouholetého působení skupiny hudebních nadšenců na kůru kostela Nanebevzetí Panny Marie v Moravském Berouně. Zpočátku se během roku v rámci liturgických slavností / advent, vánoce, velikonoce, Boží Tělo, slavnost Nanebevzetí Panny Marie / konaly ve farním kostele, v historických prostorách fary nebo v kostele Povýšení sv. kříže koncerty, sympozia, výstavy, několikrát se zde natáčely hudebně historické pořady do rozhlasu a televize. V této souvislosti se v našem městě vystřídala řada špičkových našich i zahraničních umělců, barokních orchestrů, vokálních těles, pěveckých sborů apod.
28. ledna 2003 byla hudební společnost oficiálně zaregistrovaná na Ministerstvu vnitra v Praze jako občanské sdružení. Jedním z cílů nově založeného občanského sdružení je oživování tradic hudební kultury, proto nese jméno místního rodáka z Moravského Berouna P.. Františka Cassiána Hanela (*1751 Moravský Beroun – + 1820 Stará Voda) vynikajícího pedagoga a hudebníka. Na prestižním piaristickém gymnáziu v Praze (v dnešní Panské ulici) byl učitelem a rádcem studentu Jakubu Janu Rybovi, budoucímu autorovi České mše vánoční. Byl to prof. Hanel, který nadaného studenta přiměl k tomu, aby se zajímal o komponování a muzicírování. Později byl prof. Hanel ve Staré Vodě učitelem Jana Evangelisty Purkyně, budoucího světoznámého vědce, který zde studoval před přijetím na Karlovu Univerzitu.
Oživování tradic hudební historie, dokumentace movitých památek a lokalit v oblasti moravsko-berounského regionu, které mají vztah k hudbě, shromažďování movitých a hudebních památek vztahujících se k životu a působení učitelů a hudebních skladatelů v 18. a 19. stol. v Moravském Berouně a jeho okolí je náplní naší práce.
Vznikla tradice letních setkání chrámových zpěváků a varhaníků, tradice koncertů na Květnou neděli, jimiž zahajujeme série koncertů v roce, tradice letních koncertů, tradice vití adventních věnců, ve farním kostele i na faře se hráli dobové hry o narození Páně.
18. července 2003 na závěr oslav 245. výročí tažení vojsk generála Laudona přes Guntramovice mohli pozvaní hosté shlédnout na faře dvě ukázky barokních hanáckých oper v originálních hanáckých krojích /1.Marena a Kedrota, 2. Jora a Manda/ .
Uskutečnilo se 10 ročníků týdenních hudebních kurzů nazvaných Letní setkání chrámových zpěváků a varhaníků v Moravském Berouně, zaměřené na oblast duchovní hudby a hudby 16. až 18. stol. Záznamy závěrečných koncertů jsou zdokumentovány na CD a jsou dokladem pracovní náplně setkání. Na organizaci letních setkání se podílí několik let také Město Moravský Beroun a ZUŠ v Moravském Berouně. V červenci 2004 a 2005 uspořádala Hudební společnost koncerty se souborem staré hudby AFFETTI z Belgie.
Na ZUŠ v Moravském Berouně působil v 90. letech vokálně-instrumentální soubor Spem facere, založený zakladatelkou společnosti. Ten se zaměřoval na provozování staré hudby. Členové souboru vystupovali v dobových kostýmech, které ušila Šárka Drobňáková Svěntá. Každoročně se účastnili mezinárodních festivalů pěveckých sborů, Letní školy barokní hudby ve Valticích, Jindřichově Hradci ( do Jindřichova Hradce vozil každoročně mladé muzikanty p.J.Holíček). Podle historických dokumentací byl rovněž zhotoven kroj šternberského panství v dětské velikosti. Takto oblečené děti vždy zahajovaly slavnosti a vítali vzácné návštěvy v Moravském Berouně.
Na všech aktivitách se tehdy podílely finančně nebo organizačně:
Hudební společnost P.Cassiána Hanela
Římskokatolický farní úřad
Město Moravský Beroun
Granitol a.s.
Moravská expedice
Česká spořitelna
Odborný léčebný ústav
Základní umělecká škola v Moravském Berouně
Ondrášovka, JUMIVO a jiné drobné podnikatelské subjekty
V listopadu roku 2007 vydala Hudební společnost P.Cassiána Hanela v Moravském Berouně CD adventních a vánočních písní Z hvězdy vyšlo slunce. Výtvarný návrh na obalu CD – Markéta Dostálová, natočeno členy a příznivci Hudební společnosti P.Cassiána Hanela.